بیمه پاسارگاد (1997)

سود و زیان شرکت های بیمه در سال 1392
نویسنده : علی نادری - ساعت ۳:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٢٩
 
ارزیابی کیفیت سود (زیان) شرکت های بیمه در سال ۱۳۹۲
 
بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس آیین نامه ۵۸ شورای عالی بیمه و مکمل های آن و اطلاعات دریافتی از شرکت های بیمه، کیفیت سود(زیان) آنها را پس از اعمال کسری ذخایر فنی، ارزیابی کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی، این ارزیابی با بررسی اطلاعات صورتهای مالی حسابرسی شده سال مالی ۱۳۹۲ و مصوب مجامع عمومی ۲۶ شرکت بیمه فعال در سرزمین اصلی و مناطق آزاد و با اعمال کسری یا مازاد ذخایر فنی (مشتمل بر ذخیره خسارت معوق) صورت گرفته است.
بر اساس نتایج حاصله از این ارزیابی، فقط شرکت های بیمه ایران و دی طبق اطلاعات صورتهای مالی حسابرسی شده خود، زیان شناسایی کرده‌اند. همچنین سود شناسایی شده شرکت های بیمه آسیا، میهن و سینا پس از اعمال کسری ذخایرفنی، به زیان تبدیل می شود و عملیات بیمه‌گری شرکت های بیمه ایران، البرز، پاسارگاد، کارآفرین، ملت، دی، رازی و نوین نیز منتج به زیان شده است.
بر اساس این ارزیابی، عملیات بیمه‌گری شرکت های بیمه البرز و ملت دارای زیان بوده که پس از اعمال سود حاصل از تسعیر ارز، زیان آنها به سود تبدیل شده است. همچنین عملیات بیمه‌گری شرکت بیمه رازی دارای زیان بوده که پس از اعمال سودهای حاصل از فروش دارایی ثابت و تسعیر ارز به سود تبدیل شده است.
در این ارزیابی آمده است هر چند عملیات بیمه‌گری شرکت بیمه پارسیان سودآور بوده اما عواید حاصل از فروش دارایی ثابت و تسعیر ارز سهم قابل توجه ای (۵۰ درصد) در سود کل قبل از مالیات این شرکت داشته است.
بر اساس نتایج این ارزیابی، شرکت های بیمه ایران، آسیا، کارآفرین، ملت، دی، معلم، رازی، سینا، میهن، ما، کوثر، آرمان، امید،  اتکایی امین در مجموع دارای کسری ذخایر بوده اند. همچنین شرکت های  بیمه آسیا با ۱.۹۹۴ میلیارد ریال، بیمه ایران ۵۵۵ میلیارد ریال، بیمه سینا ۴۷۸ میلیارد ریال و بیمه ملت با ۱۴۰ میلیارد ریال دارای بیشترین کسری ذخایر هستند.
جدول خلاصه تغییرات سود (زیان) شرکت های بیمه ناشی از اعمال کسری (مازاد) ذخایر فنی به شرح زیر است:    

خلاصه وضعیت سود شرکت های بیمه د ر سال ۱۳۹۲             (میلیارد ریال)

شرکت

سود (زیان) قبل از مالیات (طبق صورتهای مالی مصوب مجمع)

سود (زیان) قبل از مالیات (پس از اعمال کسری ( مازاد) ذخایر فنی

تفاوت

ایران

-۱۵,۱۷۹

-۱۵,۷۳۵

-۵۵۵

آسیا

۲۰۱

-۱,۷۹۳

-۱,۹۹۴

البرز

۳۸۴

۳۸۵

۱

دانا

۳۱۳

۳۴۵

۳۲

پاسارگاد

۴۸۶

۴۸۷

۲

پارسیان

۸۹۸

۹۲۲

۲۴

سامان

۱۱۵

۱۱۵

۰

کارآفرین

۳۷۲

۳۵۹

-۱۲

ملت

۶۴۲

۵۰۱

-۱۴۰

دی

-۲۸۰

-۴۰۸

-۱۲۸

معلم

۲۱۵

۱۴۷

-۶۸

رازی

۱۰۱

۴۷

-۵۴

سینا

۳۰

-۴۴۸

-۴۷۸

میهن

۷۳

-۳۲

-۱۰۵

نوین

۲۷۹

۲۸۱

۲

کوثر

۳۲۷

۳۰۵

-۲۲

ما

۲۲۷

۲۲۳

آرمان

۱۴۲

۱۱۴

-۲۸

سرمد

۸۵

۸۶

۱

تعاون

۳۶

۳۶

۰

حافظ

۳۹

۳۹

۰

امید

۱۲

۱۰

ایران معین

۳۶۲

۳۶۳

۱

آسماری

۴۹

۵۰

۱

اتکایی ایرانیان

۴۳۰

۴۳۰

۰

اتکایی امین

۳۲۶

۳۲۵

جمع کل

-۹,۳۱۷

-۱۲,۸۴۵

-۳,۵۲۸

 

 

        منبع سایت بیمه مرکزی۱۳۹۴/۰۴/۱۴


 
 
پیشنهاد بکرِ بیمه گر اتکایی بزرگ دنیا به ایران
نویسنده : علی نادری - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٢٦
 
از زمان توافق برجام با سیلی از شرکت های خارجی مواجه شدیم که خواهان فعالیت و همکاری با بازار بیمه ایران هستند به طوری که حدوداً ۴۰ شرکت ملاقات داشته اند و به همین دلیل کارگروه تحریم به پساتحریم تبدیل شد تا در مورد انجام اقدامات لازم در دوران پسا تحریم، بررسی کارشناسی صورت گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی، مینا صدیق نوحی با اعلام این مطلب، با اشاره به شکل گیری کارگروه پساتحریم در بیمه مرکزی  گفت: از سال ۸۹ تا کنون صنعت بیمه با تحریم شدید رو به رو بوده است به طوریکه در زمان تحریم سوئیفت بسته شد و امکان نقل و انتقال ارز نیز مقدور نبود اما با تمام این اوصاف در طول دوران تحریم از حیث نگهداری ریسک و ارائه پوشش به ریسک های بزرگ ظرفیت سازی بسیار خوبی در صنعت بیمه انجام شد که این ظرفیت سازی باید در دوران پسا تحریم نیز حفظ شود و مورد توجه قرار گیرد.
* نسبت پوشش اتکایی در دوران تحریم تغییر کرد
معاون اتکایی بیمه مرکزی به سیاست افزایش سرمایه شرکت های بیمه ای در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: قبل از شروع تحریم ها، سرمایه تاسیس شرکت های بیمه ای ۴۰ میلیارد تومان بود اما در زمان شروع تحریم ها، حتی سرمایه تاسیس شرکت های بیمه ای افزایش پیدا کرد تا شرکت های بیمه ای تقویت شوند و ظرفیت نگهداری ریسک در آنها افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: قبل از شروع تحریم ها گاهاً ۸۰ درصد ریسک های بزرگ را به خارج واگذار می کردیم و حدوداً  ۲۰ درصد آن ریسک ها در داخل کشور نگهداری میشد اما در دوران تحریم این نسبت برعکس شد به طوریکه هم اکنون قسمت اعظم ریسکها در داخل کشور و قسمت ناچیزی از آن به خارج واگذار می شود.
* خریداری ۷۰۰ میلیون یورو پوشش اتکایی از بازارهای اروپا
نوحی ضمن بیان این نکته که قسمت عمده پوشش های اتکایی ما قبل از دوران تحریم به بازارها و شرکت های اروپایی واگذار شده بود، به فعالیت صنعت بیمه ایران با لویدز، مونیخ ری و شرکت های تراز اول فرانسوی، آلمانی، سوئیسی و انگلیسی قبل از آغاز  تحریم ها اشاره کرد.

وی در مورد میزان پوشش اتکایی ایران به شرکت های اروپایی قبل از دوران تحریم گفت: در آن زمان از بازارهای اروپایی ۷۰۰ میلیون یورو پوشش اتکایی برای خسارت های فاجعه آمیز در رشته های آتش سوزی و مهندسی خریداری کرده بودیم که در این میان بازارهای آسیایی و افریقایی سهم اندکی داشتند اما این نسبت ها در دوران تحریم تغییر کرد به طوریکه برای اولین بار در سال ۸۰ تحریم ها به بدنه ی صنعت بیمه اثر کرد و  از سال ۲۰۰۱ و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر  به مرور واگذاری ریسک های ما به بازار های اروپایی کاهش پیدا کرد.