بیمه پاسارگاد (1997)

مصاحبه روزنامه دنیای اقتصاد بامعاونین بیمه پاسارگاد اقایان روحانی ومطهری
نویسنده : علی نادری - ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۳٠
 

آقایان فرامرز روحانی معاون بیمه پاسارگاد و آقای میرعلی مطهری مدیر کل بیمه های اشخاص بیمه پاسارگاد در گفت و گو با دنیای اقتصاد به تشریح وضعیت بیمه های زندگی پرداختند که در ادامه می آید:


* آقای فرامرز روحانی با توجه به موضوع نوزدهمین همایش مبنی بر "راهکارهای توسعه بیمه های زندگی، چالش ها و فرصت ها" به نظر جنابعالی بیمه های زندگی در کشورمان از منظر مسئولان و مردم چه جایگاهی دارد؟

آنچه مسلم است، مسئولان نظام اقتصادی کشور خصوصاً مسئولان بیمه به اهمیت ویژه نقش بیمه های عمر در اقتصاد کشور به لحاظ جمع آوری پس اندازهای مردم و به کارگیری آن در سرمایه گذاری های زیر بنایی کشور، واقف هستند. با تلاش سال های اخیر شرکت های بیمه و ارائه طرح های نوین در بیمه های زندگی نظیر بیمه عمر و سرمایه گذاری و آماده سازی شبکه فروش منسجم و اطلاع رسانی های مفید، سبب شده است تا اقشار مختلف مردم با مزایای بیمه های زندگی در زمان حیات و ممات خود بیش از گذشته آشنا شوند و مؤید این نظر تعداد بیمه نامه های صادره بیمه های زندگی در سال های اخیر می باشد.

* برای توسعه بیمه های زندگی تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

برای توسعه بیمه های زندگی در سال های اخیر اقدامات مؤثری انجام شده است که اهم آن ها عبارتند از:

تهیه و تدوین راهکارهای تحول در صنعت بیمه-۱۳۸۲

تصویب آیین نامه نمایندگی های فروش بیمه های عمر -۱۳۸۵

صدور فرمان ده ماده ای تحول صنعت بیمه کشور توسط رئیس جمهور-۱۳۸۶

تصویب آیین نامه ذخایر فنی مؤسسات بیمه-۱۳۸۸

تصویب آیین نامه بیمه ها­ی زندگی و مستمری(آئین نامه  شماره ۶۸ جایگزین آئین نامه شماره ۱۳)-۱۳۹۰

تدوین بسته سیاسی توسعه بیمه های زندگی -۱۳۹۱

کاهش حق بیمه اتکایی اجباری بیمه های زندگی – ۱۳۹۱

* آقای میر علی مطهری چالش اصلی توسعه بیمه های زندگی به ویژه بیمه های عمر و سرمایه گذاری چیست؟

توسعه بیمه های زندگی با چالش های متعددی روبروست که مهم ترین آن آثار مخرب تورم بر ارزش سرمایه بیمه های زندگی می باشد. از دیگر چالش های پیش روی صنعت بیمه در عدم توسعه بیمه های زندگی، غیر تخصصی عمل کردن شرکت های بیمه می­باشد بدین ترتیب که در حال حاضر کلیه شرکت هایی که به امر بیمه های زندگی می پردازند این رشته از بیمه جزء فعالیت فرعی آن ها محسوب می شود.

* شرکت بیمه پاسارگاد در این خصوص چه اقداماتی انجام داده است؟

شرکت بیمه پاسارگاد با ایجاد ضریب افزایش سالیانه سرمایه های بیمه عمر و تأمین آتیه سعی نموده است آثار مخرب تورم را به حداقل کاهش دهد. مدیریت شرکت نیز طرح تأسیس شرکت اختصاصی بیمه های اشخاص را در دستور کار خود قرار داده است که انشاءاله با رفع موانع و تصویب مقررات و قوانین خاص مورد نیاز بتواند به عنوان اولین گروه بیمه ای، بیمه های اشخاص را به صورت تخصصی در کنار سایر رشته های بیمه ( اموال و مسئولیت ) مدیریت نماید.

*آقا­ی روحانی لطفاً درخصوص عملکرد بیمه پاسارگاد در سال ۹۱ توضیح دهید؟

در هشت ماهه سال ۱۳۹۱ شرکت بیمه پاسارگاد موفق شده است ۳۸ درصد پرتفوی خود را به بیمه های اشخاص (عمر، حادثه و درمان) اختصاص دهد که این آمار، موفقیت این شرکت را در ادامه توسعه بیمه های زندگی نشان می دهد. لازم به ذکر است که این امر محقق نمی شد مگر با ایجاد "سازمان فروش" قوی و منسجم با بکارگیری نمایندگان متخصص و فعال در زمینه فروش بیمه های عمر در پایان آبان ماه سال ۱۳۹۱ بیمه پاسارگاد نزدیک به ۹۰۰ نماینده  فروش بیمه های عمر بیشترین تعداد نمایندگان فروش بیمه عمر را در صنعت بیمه، مدیریت می نماید.

*بیمه پاسارگاد برای حفظ سهم خود از بازار چه برنامه ای دارد؟

بیمه پاسارگاد در زمینه حفظ و رشد سهم خود در بازار بیمه بر پایه برنامه پنج ساله خود که سال شروع آن سال ۱۳۹۱ می باشد و تحت عنوان "پاسارگاد ۹۵ " تعریف شده است، عمل می نماید. که خوشبختانه آمار ۸ ماهه سال ۱۳۹۱ نشان می دهد از برنامه پیش بینی شده جلوتر هستیم. به منظور دستیابی به برنامه پیش بینی شده که این شرکت را در سال ۱۳۹۵ در ردیف ششمین شرکت بیمه قرار خواهد داد. توسعه شبکه فروش، آموزش کارکنان و نمایندگان، حفظ ترکیب پرتفوی مناسب و استقرار برنامه مکانیزه آن لاین از اهم برنامه این شرکت جهت تحقق اهداف پیش بینی شده می باشد.

*آقای مطهری نقش هماهنگی و تعامل نهاد های مالی بورس، بانک، بیمه در توسعه بیمه های زندگی یکی از محورهای علمی همایش فوق است، لطفاً در این خصوص توضیح دهید؟

همه بازارهای مالی و پولی در توسعه بیمه های زندگی می­توانند نقش مهمی را ایفا نمایند. از طرح های مهم و استراتژیک بانک ها و بیمه ها می­توان به طرح Bank Insurance اشاره نمود که در کشورهای پیشرفته مؤسسات مالی و بیمه ها توانسته اند با همکاری یکدیگر ضمن رشد و توسعه بیمه های زندگی، منابع مالی عظیمی را نزد بانک ها گردآوری نمایند. امید است در کشورمان نیز با استفاده از طرح یاد شده بتوانیم در جهت رشد و توسعه بیمه های زندگی اقدام مؤثری را برداریم.