چون نمی‌دانند عالی می‌پرند!

زیست‌شناس دوباره خندید و گفت: «این‌که گفتی باز همه نظر قبلی من را تایید می‌کند! زنبور‌ها می‌توانند با آن بدن بزرگ و بدشکل خود بپرند و گرده‌ها و شهد گل‌ها را با طی مسافتی طولانی از طریق پریدن به لانه برسانند. آنها این کار را با موفقیت انجام می‌دهند، فقط به این خاطر که می‌دانند همیشه برای انجام هر کاری راه‌های متعددی وجود دارد. چیزی در عمق وجود آنها می‌داند که حتی اگر پریدن به شکلی ساده مثل پرندگان بزرگ نظیر قو و اردک میسر نباشد، می‌توان به شیوه‌ای متفاوت پرید و پرواز را تجربه کرد!؟»
مهندس هوا پرواز دوباره با اعتراض و دلخوردگی گفت: «این قبول نیست! زنبور موقع پریدن خیلی بیشتر از یک پرنده معمولی بال‌بال می‌زند و با ایجاد گرداب‌های بی‌نظم مقدار زیادی انرژی برای معلق نگه داشتن خود مصرف می‌کند. ضمن این‌که او هنگام بال زدن زاویه بال خود را هم دایم عوض می‌کند و از گرداب‌های چرخشی زیر بال‌های خود برای بالا ایستادن و بالا رفتن کمک می‌گیرد. زنبور قوانین علمی پرواز را زیر پا می‌گذارد و نمی‌توان او را یک پرنده معمولی دانست! لطفا مشخصات پرنده خوش‌پروازتری را به من بدهید تا طبق محاسبات دقیق شیوه پرواز او را تحلیل کنم!»
زیست‌شناس با تبسم گفت: «آن‌چه می‌گویی سرسختی و لجاجت همیشگی و آشنای کسانی است که گمان می‌کنند از قوانین عالم خیلی سرشان می‌شود و دایم برای متوقف شدن و کاری نکردن دست به دامان چیزی به نام علم می‌شوند! حال آن‌که همین علم محدوده پاسخ‌دهی و اعتبار مشخصی دارد و برای مشکلاتی ورای آن حد و مرز، اعتبار و ارزش علم با جهل یکی می‌شود و انسان باید تا فهمیدن دانش درست سکوت کند!
مطمئنا اگر زنبور‌ها قبل از آغاز پریدن به کلاس آیرودینامیک می‌رفتند شاید تا آخر عمر نمی‌توانستند بپرند و به مورچگانی بالدار اما خزنده روی زمین تبدیل می‌شدند!؟ بعضی مواقع برای به پیش رفتن نباید منتظر تایید علم و قوانین متعارف شد. باید به نوای دل و فطرت گوش کرد و بال‌ها را برای پرواز باز کرد. شاید لازم باشد چندصد بار بیشتر بال‌بال زد. شاید لازم افتد به جای آرام کردن جریان هوای زیر بال، جریان‌های چرخشی و گردابی از هوا را ایجاد کرد و با تغییر لحظه‌ای زاویه بالا‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری بال‌ها، از این جریان‌های به ظاهر مزاحم به نفع خود سود جست! مهم نیست چه راهی برای پریدن نهایتا استفاده شود. ولی مهم این است که به راحتی دست از رویای زیبای پرواز برداشته نشود. زنبور‌ها جزو خوشبخت‌ترین موجودات روی زمین هستند. چون مثل ما آدم‌ها توهم زیاد دانستن آنها را محدود نساخته است

/ 0 نظر / 7 بازدید