احراز صلاحیت حرفه ای کارکنان کلیدی و عملیاتی موسسات بیمه ای ضابطه مند شد

نتصاب مدیران شرکت های بیمه دولتی و خصوصی زیر ذره بین

احراز صلاحیت حرفه ای کارکنان کلیدی و عملیاتی موسسات بیمه ای ضابطه مند شد

ساعت ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۴/۷کد خبر: ۵۷۶۱۴
شورای عالی بیمه در راستای تعمیق و گسترش نظارت بر شرکت های بیمه، آیین نامه نحوه احراز صلاحیت حرفه ای کارکنان کلیدی و عملیاتی موسسات بیمه را تصویب کرد.

به گزارش ریسک نیوز از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، بر اساس این آیین نامه، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نهاد ناظر موظف به اعمال مواد این آیین نامه در انتخاب و انتصاب مدیران شرکت های بیمه دولتی و خصوصی اعم از مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود.


مطابق این آیین نامه، منظور از کارکنان کلیدی، مدیر ارشد ( اعضای هیات مدیره، مدیر عامل، قائم مقام و معاون فنی مدیر عامل)، مسئول فنی (هریک از رشته های بیمه مستقیم، بیمه اتکایی، اکچوئر)، مسئول امور مالی یا کنترلی (مدیران سرمایه گذاری، مالی و ریسک) موسسه بیمه است که علاوه بر دارا بودن صلاحیت های حرفه ای و عمومی باید متناسب با پست سازمانی، ۵ تا ۱۲ سال تجربه بیمه ای، حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته های بیمه، آمار بیمه، اقتصاد، مدیریت، حقوق، حسابداری، مالی، مهندسی صنایع و فناوری اطلاعات و گرایش های مربوط به این رشته و قبولی در مصاحبه تخصصی بیمه مرکزی را دارا  باشند تا بتوانند در پست های کلیدی شرکت های بیمه فعالیت کنند.


در آیین نامه مذکور، سرپرست منطقه، رئیس مجتمع یا رئیس شعبه موسسه بیمه و سایر عناوین با مسئولیت های مشابه کارکنان عملیاتی محسوب می شوند که این افراد نیز باید دارای حداقل ۵ سال تجربه بیمه ای مرتبط و حداقل مدرک کارشناسی در یکی از رشته های بیمه، آمار بیمه، اقتصاد، مدیریت، حقوق، حسابداری، مالی، مهندسی صنایع و فناوری اطلاعات و گرایش های مربوط باشند، با این تفاوت که مسئولیت احراز صلاحیت این افراد مطابق با مفاد این آیین نامه بر عهده شرکت بیمه است.


بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر بر حسن اجرای این آیین نامه می تواند در مواردی چون، احراز تخلف کارکنان کلیدی از قوانین و مقررات بیمه، از دست دادن صلاحیت حرفه ای و عمومی مطابق ماده ۲ آیین نامه مذکور و ارایه هرگونه اطلاعات کذب و خلاف واقع توسط کارکنان کلیدی به بیمه مرکزی یا اکچوئران رسمی بیمه، با تاییدیه هیات عامل، مجوز صلاحیت حرفه ای کارکنان کلیدی را لغو کند.


لازم به ذکر است، افرادی که قبل از تاریخ ابلاغ این آیین نامه در موسسات بیمه عهده دار یکی از سمت های کلیدی یا عملیاتی موضوع ماده ۲ این آیین نامه بوده اند، صرفا در زمان انقضای دوره تصدی یا در صورت معرفی برای تصدی سمت جدید در آن موسسه بیمه و یا هر سمت کلیدی یا عملیاتی در سایر موسسات بیمه، مشمول ضوابط این آیین نامه خواهند بود.
گفتنی است این آیین نامه در قالب آیین نامه شماره ۹۰ در ۲۶ خرداد به تصویب رسیده و در ۷ تیر ماه به شرکت های بیمه ابلاغ شده است. منبع  ریسک نیوز

/ 0 نظر / 32 بازدید