نشست خبری ریس بیمه مرکزی در رابطه با بیمه توسعه

تاریخ : دوشنبه ش

** بیمه ایران تحت نظارت بیمه مرکزی نیست

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص تخصیص 15 درصدی بیمه ایران در حق بیمه شخص ثالث اظهار داشت: ما 28 شرکت بیمه غیردولتی و دولتی داریم که در هر یک از این شرکت‌ها مدیرعاملان تصمیماتی می‌گیرند که بعضا منطقی نیست.

وی افزود: مدیرعامل بیمه ایران در شش ماه پیش در گزارشی به وزیر اقتصاد اعلام کرد: ضریب خسارت این شرکت در شخص ثالث بالای 130 درصد است و زیان سنگینی را متحمل شده است پس تصمیم معقول این است که زیان این شرکت را تقلیل دهیم ولی با این وجود این شرکت چرا اقدام به ارائه تخفیف نموده است.

امین تصریح کرد: بیمه ایران از لحاظ مدیریتی تحت نظارت بیمه مرکزی نیست و طبق آیین‌نامه آن حق بیمه‌ای که برای شخص ثالث تعیین شده به عنوان سقف است یعنی شرکت می‌تواند کمتر از آن میزان اقدام به فروش کند و این موضوع خلاف قانون نیست ولی طبق ملاحظات شرکت‌داری زمانی که شرکتی در حال زیان‌دهی بود این اقدام غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: بنده نامه‌ای را در این راستا به وزیر اقتصاد نوشتم چرا که به هر حال این تصمیمات منطقی به نظر نمی‌رسد و ما تنها بر اساس قوانین می‌توانیم دخالت کنیم.

به گفته امین در پنج سال گذشته این شرکت در شخص ثالث زیان‌ده بوده است و این شرکت 660 میلیارد تومان زیان داشته است.

** انعقاد قرارداد بین شرکت‌های بیمه‌ای و بیمارستان‌ها در تهران

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص اینکه سرانجام قرارداد بین شرکت‌های بیمه‌ای و بیمارستان‌‌ها به کجا رسید اظهار داشت: همه شرکت‌های بیمه‌ای که نیاز به خدمات درمانی دارند با بیمارستان‌هایی که این خدمات را با قیمت مناسب عرضه می‌کنند در تهران قرارداد منعقد کرده اند و در شهرستان‌ها نیز انعقاد این قراردادها آغاز خواهد شد.

وی افزود: شرکت‌های بیمه ای زمانی قرارداد می‌‍‌بندند که مشتری داشته باشند و در واقع متقاضی داشته باشند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در خصوص فعالیت شرکت آتیه‌سازان حافظ گفت: این شرکت بر خلاف قانون فعالیت می‌کند و بیمه مرکزی را قبول ندارد و خود را کارگزار بیمه رفاه و سازمان سلامت می‌داند.

** حق بیمه شخص ثالث در صورت افزایش دیه، افزایش می‌یابد

وی همچنین با بیان اینکه حق بیمه شخص ثالث در صورت افزایش دیه، افزایش می‌یابد افزود: هر اندازه که دیه افزایش یابد حق بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد و اگر نرخ دیه ثابت بماند نرخ شخص ثالث حتی یک ریال هم افزایش نمی‌یابد.

وی همچنین با بیان اینکه منابع صندوق تأمین خسارت‌های بدنی از حق بیمه‌ای است که مردم می‌پردازند گفت: اگر مردم مشمول پرداخت خسارت حوادث رانندگی نشوند صندوق باید مبلغ را بپردازد و قطعا فردی که در حادثه‌ای آسیب می‌بیند یا فوت می‌کند حتما غرامت را دریافت می‌کند.

به گفته امین صندوق منابع کافی را دارد و هر سال پنج درصد از بیمه‌های شخص ثالث را دریافت می‌کند.

** بیمه مرکزی اجازه فعالیت به مدیران فاقد صلاحیت را نخواهد داد

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه بیمه مرکزی توانگری مالی شرکت‌ها را باید کنترل کند گفت: همچنین مجموعه ریسک‌هایی که شرکت‌ها می‌پذیرند باید کنترل شود وهم‌اکنون بیمه مرکزی وضعیت توانایی پاسخگویی به تعهدات را کنترل می‌کند و ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که از این به بعد هیچ شرکتی به سرنوشت بیمه توسعه دچار نشود.

وی افزود: بیمه مرکزی در زمینه‌های مالی، فنی و احراز صلاحیت مدیرا ن و تمام مسولان ذیربط کنترل لازم را دارد و افراد فاقد صلاحیت، دانش، تجربه و مهارت کافی در مناصب بیمه مشغول به کار نخواهند شد.

وی تصریح کرد: نحوه اداره شرکت،‌ کنترل نمایندگان و جذب نمایندگان را بررسی می‌کنیم چرا که در یک دوره‌ای بیمه مرکزی بدون ارزیابی بازار جذب نماینده را آزاد کرد و تعداد نمایندگان از 10 هزار به 40 هزار رسید بنابراین سیستم‌ها قابلیت کنترل این تعداد نماینده را نداشتند از این رو شرکت‌های آسیب پذیرتر زانو زدند ولی ما هم‌اکنون اجازه این کار را نمی‌دهیم و این نمایندگانی که هم‌اکنون مشغول به کار را هستند را نیز پالایش می‌کنیم.

امین با تأکید بر اینکه اگر شرکت‌ها منصفانه و عادلانه به خسارات رسیدگی کنند و به مردم دروغ نگویند و اصول را رعایت کنند قطعا منجر به توسعه فرهنگ بیمه می‌شود.

وی افزود: بیمه‌ها باید اعتماد مردم، جامعه و رسانه را درک کنند چرا که اگر ما تنها به شعار دادن اکتفا کنیم و از آن طرف شرکت‌های بیمه پاسخگوی مردم نباشند قطعا فرهنگ بیمه توسعه نمی‌یابد. شرکت‌‌های بیمه باید منضبط شوند و اطلاعات صحیح به مردم دهند و حق مردم را رعایت کند زیرا اعتماد مردم یعنی فرهنگ‌سازی.

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین با بیان اینکه کشتی‌های ایرانی که در بنادر کشورهایی که خریدار نفت ما هستند قرار می‌گیرند گفت: این مهلت قبلا یک ماهه بود ولی هم‌اکنون طبق توافقات وزارت امور خارجه به شش ماه تمدید شده است.

وی افزود: بنابراین مشکلی در پهلوگیری کشتی‌هایی که حامل نفت خام ایران هستند وجود ندارد.

** مردم به بازاریاب‌های بی‌نام و نشان اعتماد نکنند

امین در ادامه اظهار داشت: شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه‌های عمر می‌‌فروشند که برخی از اینها تبدیل به بیمه‌نامه‌های مستمری و بازنشستگی می‌شوند منتها چون این بیمه‌نامه‌ها پیچیدگی‌های فنی و مالی دارند هر کس که این بیمه‌نامه‌ را می‌خرد باید دقت کند که به یک بازاریاب بی‌نام ونشان که تنها اعلام می‌کند تحت نظارت بیمه مرکزی است اعتماد نکنند.

وی تأکید کرد: بیمه مرکزی علم غیب ندارد و نمی تواند بر 70میلیون نفر جمعیت نظارت کند و مردم باید دقت کنند

شم بهمن 1393 | 17:24 | نویسنده : مجید یزدانیان
/ 1 نظر / 121 بازدید
جوک

ممنون پست زيبايي بود ! به سايت منم سر بزن ! با اجازه من لينکت ميکنم