دنیای رویاها دنیایی ورای محدودیت‌هاست

شاید برای همین هم به پدر و مادرها توصیه می‌کنند مانع خیال‌پردازی کودکانتان نشوید چرا که خیال و وهم شرط آغازین جهش و پرش به فضاهای جدید و دنیاهای تازه است. اگر خیال‌پردازها نباشند هیچ تغییر جدی در زندگی بشر رخ نمی‌دهد. هر چند خیال‌پردازها معمولا سود و نفع مادی زیادی نصیبشان نمی‌شود اما فرصت‌های جدیدی را مقابل نوع بشر آشکار می‌سازند که تا مدت زیادی می‌تواند واقع‌گرایان فراوانی را به خود سرگرم کند. واقع‌گرایانی که همیشه معتقدند وقتی کار جدی و حساس می‌شود خیال‌پردازان باید عقب‌نشینی کنند و دور را به آنها بسپارند.

حقیقت این است که زندگی چهره خوبش را همیشه به روی واقع‌گراها باز می‌کند و هیچ یک از چرخه‌های عالم بر مدار خیال نمی‌چرخد. در دنیای واقعی، ما مجبوریم قوانین مشخصی را بپذیریم و از آنها پیروی کنیم. در دنیای واقعی فیل‌ها نمی‌توانند بپرند، جوجه‌تیغی‌ها خارهایشان را برای دفاع از خویش پرتاب می‌کنند و شیرها به هیچ آهویی اجازه تعقیب نمی‌دهند. در دنیای واقعی خیال‌پردازها چندان دوام نمی‌آورند و کنار زده می‌شوند.

موفقیتی که پیش روی شماست نخستین شماره سال 92 است. آن‌چه مشغول خواندنش هستید سرمقاله اولین شماره موفقیت سال جدید است و پیامی که این سرمقاله برای شما دارد این است: "بعضی چیزها را در سال جدید حتی نباید تصور کرد! آنها تصوراتی هستند که باطل‌اند و با وجود جذابیت وسوسه‌انگیزی که دارند به محض راه یافتن به فکر و خیال فرد می‌توانند زندگی او را دچار تنش و مشکل سازند. به همین خاطر نباید سراغشان رفت و نباید کاری کرد بخشی از فکر و ذهن ما را به خود اختصاص دهند.

از جمله مهم‌ترین این خیالات باطل می‌توان به "تصورِ رسیدن به نتیجه بدون تلاش و کوشش سخت" اشاره کرد. این تصور آن‌قدر وقت‌تلف‌کن و بیهوده است که آن را حتی به ذهن هم نباید راه داد. گمان این‌که بدون زحمت می‌توان به نتایج و دستاوردهای عالی رسید و بدون کوهنوردی می‌توان به قله رسید گمان غلط و بی‌اساسی است که حتی نباید به آن اجازه داد که بخشی از قوه خیال‌پردازی و تجسم ما را به خود مشغول سازد. اگر امسال کسی به شما گفت که می‌توان یک‌شبه پولدار شد و همیشه ثروتمند ماند یا با مصرف یک داروی معجزه‌آسا در عرض چند روز لاغر شد و تا ابد سالم ماند، بدانید این ادعاها از جنس همان تصورات باطلی است که اصلا نباید جدی گرفته شوند.

اگر در سال جاری جایی خواندید که بدون هیچ پیش‌زمینه و آمادگی، یک یا چند نفر توانسته‌اند کارهای گروهی خیلی بزرگ انجام دهند بدانید باید آن خواندنی را نیمه‌کاره رها کنید و به زندگی خود برسید. تصورات و خیالات باطل تمامی ندارند و تنها فایده آنها مشغول ساختن ذهن اشخاص به سوی چیزهایی است که فرصت می‌سوزانند و عمر را تباه می‌سازند. اگر می‌خواهید در سال جاری از تک‌تک روزها و ساعت‌ها و دقیقه‌های زندگی خود حداکثر بهره را ببرید فقط و فقط یک راه بیشتر ندارید و آن بی‌اعتنایی کامل و صدرصد به خیالات وسوسه‌انگیزی است که به شما رسیدن بی‌زحمت به نتایج و دستاوردهای بزرگ را قول می‌دهند. چنین چیزی هرگز ممکن نیست و این به شما بستگی دارد که با راه ندادن این خیالات به ذهن خود، زندگی خود را از شر ناممکن‌ها رها سازید و واقعی عمل کنید. سال جدید سال رویارویی با واقعیت‌های زندگی و شرط آغازین این واقع‌نگری راه ندادن تصورات و خیالات باطل به ذهن است. برای موفقیت در سال نو اولین کاری که باید انجام دهید این است که بسیاری از خرافات و تصورات بی‌محتوا را حتی به ذهن خود هم راه ندهید. این کاری است که همه ما موفقیتی‌ها تصمیم به انجام آن گرفته‌ایم. (مجله موفقیت)

/ 0 نظر / 5 بازدید